BlogPszczelarski

Blog pszczelarski

Jak używać dozownik – parownik kwasu mrówkowego Liebiga?
0


Doktor Gerhard Liebig w swoich badaniach naukowych nad pszczołami nie ograniczył się do teoretyzowania, ale również opracował i opatentował dyspenser kwasu mrówkowego, który jest wyjątkowo przydatny w efektywnym zwalczaniu warrozy.

Działanie kwasu mrówkowego

Nie od dziś znane są właściwości kwasu mrówkowego (HCOOH), który wykazuje działanie przeciwroztoczowe, pierwotniakobójcze, grzybostatyczne oraz – w mniejszym stopniu – bakteriostatyczne i bakteriobójcze.

Z tego względu, kwas mrówkowy znalazł zastosowanie w zwalczaniu pasożyta Varroa destructor, czyli warrozy, jednej z najgroźniejszych i zarazem najtrudniejszych w tępieniu chorób pszczół.

Kwas mrówkowy oddziałuje na pasożyty bytujące na pszczołach i ukryte pod zaklepami komórek z czerwiem, likwidując je i utrudniając ich namnażanie.

Stosowanie kwasu mrówkowego

Stosowanie kwasu mrówkowego wymaga wprawy oraz ścisłego przestrzegania zaleceń, choćby z tego powodu, że ten najprostszy kwas organiczny, zastsowany w zbyt dużym stężeniu powyżej 25%, jest toksyczny dla ludzi i zwierząt: podrażnia układ oddechowy i narząd wzroku, powoduje oparzenia skóry i błon śluzowych oraz martwicę tkanek.

Podczas podawania kwasu do ula należy używać środków ochrony osobistej, takich jak maski na twarz, rękawice i okulary ochronne. Samo aplikowanie kwasu warto natomiast przeprowadzić przy użyciu przeznaczonego do tego urządzenia. Takie właśnie urządzenie opracował doktor Gerhard Liebig, ceniony naukowiec i pszczelarz z wieloletnim doświadczeniem.

Dyspenser kwasu mrówkowego Liebiga

Dyspenser (dozownik, parownik) kwasu mrówkowego Liebiga pozwala precyzyjnie dozować kwas mrówkowy. Specjalny projekt tego narzędzia, swoją drogą dość prostego w obłudze, oraz skrupulatnie wyliczona pojemność dozownika zapewniają, że stosowanie kwasu jest bezpieczne dla rodziny pszczelej, jak również dla pszczelarza.

Co zawiera zestaw i jak go używać?

Zestaw do podawania kwasu mrówkowego wg projektu Liebiga, który można kupić w na stronie HurtowniaPszczelarska.pl, składa się z następujących elementów:

  • butelka o pojemności 300ml z kwasem mrówkowym, skalą do napełniania i osłonką zapobiegającą użyciu przez dzieci,
  • kartonowy knot,
  • płytka z klipsami umożliwiającymi zamocowanie.

Do zestawu dołączona jest bardzo szczegółowa instrukcja, z której można dowiedzieć się m.in.:

  • jak przygotować się do bezpiecznego podania kwasu za pomocą parownika (dotyczy ochrony osobistej, przygotowania parownika oraz zapewnienia odpowiednich warunków ulom),
  • jak wlewać kwas do butelki (dotyczy sytuacji, w której dokupiono dodatkową porcję kwasu),
  • co zrobić w celu regulacji tempa parowania (przypominamy, że zbyt wolne parowanie sprawia, że preparat nie będzie skuteczny, natomiast zbyt szybkie parowanie 10g/korpus/doba jest szkodliwe dla czerwiu i młodych pszczół oraz może powodować okłębianie i stratę matek pszczelich),
  • jaki jest proces stosowania parownika,
  • jakie są koncepcje stosowania parownika,
  • jakie możliwe skutki uboczne mogą wystąpić po podaniu kwasu.

Dokładny proces podawania kwasu mrówkowego za pomocą parownika można zobaczyć na filmie autorstwa doktora Gerharda Liebiga:

 1       0
  
        Nie jeszcze żadnego komentarza. Twoja opinia może być pierwsza!